Aydın Arıtan Holistik Akademiİstanbul Erkek Lisesi’ni ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra, Yüksek Lisans ve Doktora çalışmalarını DAAD Bursu ile München Ludwig Maximillians Üniversitesi’nde tamamlayan Aydın Arıtan, 1980 Yılı’nda Arıtan Yayınevi’ni, 2010 Yılı’nda da Holistik Akademi’yi kurdu.

1979 Yılı’nda Holografi konusu ile tanıştıktan sonra, Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi 1981 Yılı Mart sayısında bu konudaki araştırmalarının ilk sonuçları yayımlandı. Bu makale, Hologram ve Holografi konusunda Türkiye’de yayınlanan ilk bilimsel araştırmaydı. Aynı dergide altı yazısının daha yayınlanmasının yanısıra, pek çok radyo ve televizyon programına katılmıştır.

Kendisinin hazırlayıp-sunduğu “Holistik Kültür?” isimli televizyon programı, 3 yıldır KRT’de (Kültür Radyo Televizyonu’nda) yayınlanmaktadır.

Yazar ve eğitmen olarak çalışmalarını sürdüren Aydın Arıtan, 190 kitabın editörlüğünü, 43 kitabın da çevirisini yapmıştır. Ayrıca, “Holistik Evren Tasarımı”, “Holistik İletişim”, “Nerede Hata Yapıyoruz?”, “Holistik Öğrenme”, “Holistik İnsan”, “Holografik Beyin Teknikleri” ve “Farkında Mısınız?” adlarında yedi adet kitap yazmıştır.